Izolacja akustyczna ścian przed hałasem - prosty i szybki montaż bez stelaża

Izolacja akustyczna ścian przed hałasem - prosty i szybki montaż bez stelaża

Za pomocą pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 możemy wykonać skuteczną i sprawdzoną izolacje akustyczną ścian przed hałasem. Pianka posiada badania akustyczne potwierdzające jej skuteczność wykonane przez niezależny instytut badawczy Bosmal. Pianka dostępna jest w stałej ofercie w grubości 2 w formie arkuszy o wymiarach 100x100cm i 100x200cm oraz w grubości 4 cm, ale tylko w formie mat wygłuszających o wymiarach 100x200cm. 

Montaż pianki akustycznej do ściany nie wymaga wykonania stelaża. Piankę możemy zamocować do ściany za pomocą kleju dostępnego w marketach budowlanych bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi. Im większe arkusze pianki montujemy tym izolacja jest bardziej skuteczna. Duża liczba łączeń pomiędzy mniejszymi arkuszami pogarsza parametry akustyczne izolacji (jeśli to możliwe należy ograniczać ilość łączeń).

Do montażu pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 możemy wybrać kleje ogólnodostępne w marketach budowlanych jak np. Soudal Sudabond Easy lub Atlas Geoflex lub Express Plus.

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3

W przypadku zastosowania kleju Soudal Sudabond Easy nakładamy go wyłącznie na powierzchni pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3. Klej należy nakładać w warkoczach o średnicy 2-3 cm. Warkocz kleju prowadzimy wokół obwodu płyty w odległości kilku centymetrów od jej krawędzi a następnie na środku pianki robimy dwa znaki "X". Klej nie spływa z powierzchni pionowych, nie wymaga gruntowania podłoża. Następnie musimy odczekać chwilę zgodnie z instrukcją producenta kleju i możemy piankę o gęstości 140 kg/m3 montować do ściany. Tym samym klejem i w taki sam sposób możemy na następny dzień przymocować płytę GK w celu wykończenia pianki akustycznej. Wydajność kleju z jednego opakowania to około 8-10 m2.

Natomiast jeśli do montażu pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 wybierzemy klej żelowy Atlas Geoflex lub Atlas Express Plus to proces aplikacji kleju oraz montażu wygląda w troszeczkę inny sposób.

Montaż pianki akustycznej 140 kg/m3

Zasadnicza różnica to konieczność rozrobienia kleju z wodą. Dzięki czemu konsystencję kleju możemy dostosować do wymogów montażowych. Po tym jak klej zostanie rozrobiony z wodą należy nałożyć go za pomocą pacy zębatej na ścianę i następnie na piankę. Później oba materiały łączymy z sobą. Klej nakładamy na całej powierzchni. Nie można go nakładać punktowo. Aby uniknąć dużego zużycia możemy nakładać klej za pomocą pacy zębatej o wielkości zębów 4 lub 6 mm. Średnia wydajność kleju to około 2 kg/m2. Kleje najczęściej można kupić w opakowaniach 5 lub 25 kg. Tym samym klejem i w taki sam sposób możemy na następny dzień przymocować płytę GK w celu wykończenia pianki akustycznej.

Zaletą zastosowania tych klejów jest dłuższy czas otwarty niż w przypadku kleju Soudal Sudabond Easy dzięki czemu mamy więcej czasu na ewentualne poprawki tak, aby izolacja była jak najszczelniej zamocowana. 

Piankę możemy docinać za pomocą noża segmentowego stosowanego do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.

Prosimy o wykończenie pianki akustyczną płytą gipsowo-kartonową GK o grubości 12,5mm lub 15 mm np. płyty regips AKU albo firmy Knauf lub Norgips. Krawędzie płyty GK przylegające do ścian i sufitu powinny zostać wykończone w sposób elastyczny np. za pomocą taśmy akustycznej, akrylu szpachlowego lub silikonu. Zapobiegnie to przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie płyty ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.

Piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3 możemy również wykończyć stosując siatkę tynkarską i następnie gładź szpachlową.

Wykończenie pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3

Montaż materiału za pomocą tych klejów mamy sprawdzony. Jeśli do montażu zostanie wybrany inny klej to prosimy o wykonanie próby montażowej, aby sprawdzić możliwość zastosowania kleju. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl