Pianki akustyczne - różnice i zastosowanie

Pianki akustyczne - różnice i zastosowanie 

 

Pianki akustyczne znajdują zastosowanie przy redukcji hałasu. Możemy je z powodzeniem wykorzystywać do wygłuszania: pomieszczeń (mieszkań czy biur), samochodów osobowych i dostawczych oraz maszyn i urządzeń.

W zależności od przeznaczenia pianki akustyczne mogą posiadać: różną grubość i gęstość, warstwę samoprzylepną, zwiększoną odporność na palność czy też zostać dodatkowe pokryte ochronną folią lub warstwą aluminium.

W przypadku wygłuszania pomieszczeń możemy stosować pianki akustyczne do poprawy akustyki i redukcji pogłosu lub do zmniejszenia ilości hałasu, który przedostaje się do pomieszczenia lub z niego wychodzi.

Przy wyborze właściwego rodzaju pianki ważny jest prawidłowe określenie do jego celu ma zostać zastosowana oraz jaki efekt ma być uzyskany.

  

 

Pianki akustyczne możemy podzielić na te z warstwą samoprzylepną i bez kleju. Pianki samoprzylepne możemy w prosty sposób montować do różnych powierzchni takich jak: drewno, blacha czy pomalowana ściana. Klej jakim została pokryta powierzchnia pianki jest mocny dlatego przed jej montażem  warto dokładnie wymierzyć i dociąć piankę. Raz naklejona pianka nie da się zerwać. dlatego warto ją ostrożnie przyklejać unikając w ten sposób nie potrzebnych poprawek. W warunkach domowych możemy pianki docinać za pomocą nożem segmentowym. 

Pianki akustyczne bez kleju najczęściej są mocowane za pomocą kleju montażowego. Ważne jest aby wybrany klej odznaczał się tak zwanym szybkim chwytem początkowym. Zamocowane za pomocą tego typu kleju pianka nie będzie się osuwać czy odklejać. Skróci się również sam czas montażu.

W przypadku montażu pianek przy zastosowaniu kleju zyskujemy możliwość dosunięcia pianki tak aby  przylegała ona do wszystkich krawędzi. Im mniej pustych przestrzeni tym izolacja akustyczna jest skuteczniejsza.

W przypadku zmniejszenia ilości hałasu jaki dostaje się do pomieszczenia lub z niego wychodzi przez ścianę istotny jest rodzaj pianki i jej gęstość. Dlatego do wygłuszania ścian stosujemy najczęściej piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3. Zadaniem pianki jest skuteczne ograniczenie ilości dźwięków jakie przedostają się do wnętrza pomieszczenia przez ścianę. Pianka ta również powoduje zmniejszenie ilości hałasu jaki się z niego wydostaje.

Piankę o gęstości 140 kg/m3 montujemy do ściany za pomocą kleju montażowego bez konieczności budowy stelaża. Piankę możemy wykończyć za pomocą płyty gipsowo-kartonowej, tapety lub siatki tynkarskiej i gładzi szpachlowej. Najlepsze efekty uzyskujemy wybierając wykończenie w postaci  płyty gipsowo-kartonowej. Krawędzie płyty GK przylegające do ścian i sufitu powinny zostać wykończone w sposób elastyczny. Zapobiegnie to przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie płyty ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.

W celu dodatkowego zabezpieczenia powierzchni pianki akustycznej przed działaniem wysokiej temperatury lub oleju może zostać pokryta warstwą aluminium. Produkt wówczas jest stosowany do wygłuszania maski silnika czy redukcji drgań i wibracji obudowy maszyn i urządzeń. Oprócz warstwy aluminium piankę akustyczną możemy również zabezpieczyć folią ochronną, która powoduje, że jej powierzchnia staje się odporna na działanie: wody, oleju i pyłu.

  

 

Pianki akustyczne to maty wygłuszające wykonane z pianki poliuretanowej, które przeznaczona są do wygłuszania lokali mieszkalnych, biurowych, hal produkcyjnych, studiów nagrań. Pianki akustyczne  używane są również w przemyśle motoryzacyjnym jako materiał wygłuszający i dźwiękochłonny oraz do izolacji akustycznej obudowy maszyn i urządzeń.

Zalety zastosowań pianek akustycznych:

  • redukcja hałasu
  • skuteczność potwierdzona badaniami akustycznymi
  • różne grubości pianki zapewniające optymalne rozwiązania 
  • bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt
  • szybki i łatwy montaż
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl