Hałas - jak wykonać skuteczną izolacje akustyczną

Hałas - jak wykonać skuteczną izolacje akustyczną

 

Człowiek jest wstanie usłyszeć dźwięki w częstotliwościach od 16 Hz do 20000 Hz. Parametrem opisującym jakość dźwięku jest właśnie częstotliwość. Decyduje ona czy nasze ucho odbiera dźwięk jako wysoki czy niski i tak:

  • 32 Hz – 500 Hz to pasmo niskie,
  • 500 Hz – 4 000 Hz to pasmo średnie,
  • 4 000 Hz – 8 000 Hz to pasmo wysokie.

Dla przykładu zakres częstotliwości ludzkiej rozmowy to najczęściej od 500 do 3000 Hz. Jeśli wartości te chcemy podać za pomocą decybeli to bardzo ciche mówienie (szept) to 20 dB. Natomiast krzyk to 55-60 dB. 

Pianki i maty wygłuszające mają za zadanie ograniczyć hałas tak, aby przestał być nieprzyjemnym. Materiały akustyczne najlepiej radzą sobie z zmniejszeniem hałasu w paśmie średnim i wysokim.

Pianki akustyczne wykonane są z materiału dźwiękochłonnego, który ma budowę porowatą złożoną z wypełnionych powietrzem licznych, niewielkich połączonych porów o głębokim przenikaniu, lub włóknistą. Przykładem takich materiałów jest: pianka poliuretanowa, filc czy pianka melaminowa (Basotect).

Taka struktura pozwala na łatwe docieranie fal dźwiękowych w głąb materiału. Cześć energii dźwięku wskutek tarcia, lepkości powietrza wewnątrz porów oraz wibracji włókien zamieniana jest na energię cieplną.

W ten sposób fala dźwiękowa jest pochłaniana przez piankę.

Dodatkowo w przypadku ustrojów akustycznych typu piramidki czy pianki profilowane fale dźwiękowe ulegają rozproszeniu po różnym kątem. Dzieje się tak ponieważ ich powierzchnia nie jest gładka, a posiada specjalne wypustki na powierzchni pianki np. w kształcie piramidek.

Do poprawy akustyki wewnątrz pomieszczenia możemy wykorzystać zarówno panele akustyczne gładkie jak i piramidki akustyczne czy pianki profilowane.

Gdy zależy nam na maksymalnym rozproszeniu fal dźwiękowych i np. ograniczeniu pogłosu to lepszy efekt uzyskamy stosując pianki profilowane i piramidki akustyczne.

Panele akustyczne, piramidki i pianki profilowane montujemy za pomocą kleju na ścianach i sufitach wewnątrz pomieszczenia. Należy pamiętać, że ustroje akustyczne nie działają na zasadzie odkurzacza, który zbiera cały hałas. Dlatego powieszenie na ścianie jednego panela akustycznego nie zmieni za bardzo jego parametrów akustycznych.

Im pomieszczenia jest bardziej puste, nie posiadające mebli tym, aby prawidłowo je wygłuszyć będziemy potrzebować więcej materiałów. Bardzo ważne jest także do czego lokal ma docelowo służyć. Dlatego aranżując wnętrze warto to uwzględnić. Inną akustykę ma przecież magazyn z betonowymi posadzkami i stalowymi regałami niż  wnętrze kawiarni czy restauracji gdzie podłoga jest pokryta często jakąś wygładziną czy panelami. 

Jeśli głównym naszym celem jest zmniejszenie hałasu dobiegającego przez ścianę lub sufit to należy wykorzystać pianki akustyczne o gęstości 140 kg/m3. 

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 doskonale pochłania dźwięki powietrzne powstałe np. w czasie rozmowy, słuchania radia czy oglądania telewizji. Materiał dźwiękochłonny po zamontowaniu na ścianie redukuje również wibracje, które często są przenoszone po konstrukcji budynku oraz tak zwane hałasy instalacyjne. 

Podstawową zaletą zastosowania tego typu pianki jest brak konieczności budowania aluminiowego stelaża ponieważ materiał akustyczny może zostać zamocowany bezpośrednio do ściany.

Dodatkowo pianka akustyczna w czasie całego okresu użytkowania nie zmianie swojej struktury i nie osypuje się. 

Ponadto w przypadku wygłuszania ścian ważne jest, aby zwiększyć masę samej przegrody budowlanej i tym samym ograniczyć ilość hałasu, który przez nią przechodzi. Taki efekt można uzyskać stosując pianki wysokiej gęstości.

Prawidłowe wykorzystanie pianek akustycznych, paneli i piramidek wpływa pozytywnie na komfort przebywania w pomieszczeniu oraz nasze samopoczucie.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl