Pianki i maty wygłuszające - sposób na ograniczenie hałasu

Pianki i maty wygłuszające - sposób na ograniczenie hałasu

 

Pianki i maty akustyczne są stosowane do wygłuszania: pomieszczeń, samochodów oraz maszyn i urządzeń. 

W przypadku wygłuszania pomieszczeń najczęstszym problemem z jakim się spotykamy jest konieczność zmniejszenia ilości dźwięku jaki przedostaje się przez ściany lub sufit. Kolejnym przykładem sytuacji w której możemy wykorzystać pianki i panele dźwiękochłonne jest poprawa akustyki samego pomieszczenia (np. zmniejszenie pogłosu).

Jeśli chodzi o wygłuszenia samochody to przede wszystkim maty i pianki stosuje się do wykonania izolacji akustycznej: kabiny, bagażnika, podłogi, drzwi i nadkoli czy maski. Zadaniem mat wygłuszających oprócz zmniejszenia hałasu jest również redukcja drgań i wibracji. DIlatego należy mocować je bezpośrednio do blachy. Natomiast pianki akustyczne mogą być stosowane razem z matami w celu uzyskania lepszego efektu wytłumienia pojazdu. 

Maty wygłuszające Flex      Pianka profilowana fala 3 cm

W przypadku konieczności zmniejszenia ilości hałasu powstającego w czasie przy maszyn i urządzeń powinniśmy stosować maty i pianki akustyczne. 

 

Wygłuszenie ścian i sufitów:

Do wykonania skutecznej izolacji akustycznej ściany lub sufitu rekomendujemy zastosować pianki wygłuszające o gęstości 140 kg/m3.

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 doskonale pochłania dźwięki powietrzne powstałe np. w czasie rozmowy, słuchania radia czy oglądania telewizji. Materiał dźwiękochłonny po zamontowaniu na ścianie redukuje również wibracje, które często są przenoszone po konstrukcji budynku oraz hałasy instalacyjne. 

Jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie izolacji akustycznej sufitu to bardzo ważne jest, aby pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 została szczelnie ułożona na całej jego powierzchni. Należy unikać szczelin i pustych przestrzeni, które wpływają negatywnie na jakość izolacji. Często powodem wygłuszania sufitów są dźwięki uderzeniowe powstałe np. w wyniku chodzenia czy przesuwania krzesła po podłodze. 

Piankę akustyczną mocujemy bezpośrednio do ściany lub sufitu za pomocą kleju montażowego. Dodatkową zaletą zastosowania tego rozwiązania jest brak konieczności budowania stelaża oraz fakt, że pianka nie kruszy się i nie osypuje. Nie zmienia ona również swojej struktury w czasie całego okresu użytkowania.

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3

Poprawa akustyki wewnątrz pomieszczeń:

Pianki i panele akustyczne stosujemy wewnątrz pomieszczeń w celu poprawy ich akustyki oraz zmniejszenia poziomu hałasu. Materiały dźwiękochłonne wykonane są z pianki poliuretanowej o otwartej strukturze komórkowej. Dzięki budowie porowatej skutecznie pochłania fale dźwiękowe. Taka struktura pozwala na łatwe docieranie fal dźwiękowych w głąb materiału. W ten sposób fala dźwiękowa jest pochłaniana przez piankę.

Dodatkowo pianki profilowane fala lub piramidki akustyczne mają powierzchnię pokrytą specjalnymi wypustkami dzięki czemu fale dźwiękowe są rozpraszane pod różnym kątem.

Piramidki akustyczne oraz pianki profilowane doskonale zmniejszą pogłos w pomieszczeniach oraz poprawiają jego akustykę. Znajdują one zastosowanie m. in. w studiach nagrań, pokojach odsłuchowych, adaptacjach kina domowego. 

Tego typu ustroje akustyczne poprawiają więc komfort przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu wpływają rownież pozytywnie na nasze samopoczucie. 

Piramidki i pianki profilowane stosujemy także do wygłuszania: lokali mieszkalnych i usługowych (np. kawiarnie, puby, restauracje).

Piramidki akustyczne  

 

Wygłuszenie samochodu:

Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych mat wygłuszających i pianek akustycznych możemy ograniczyć ilość hałasu jaki dociera do wnętrza pojazdu. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo maty wygłuszające firmy Boll, które po zamontowaniu zmniejszą ilość dźwięków przedostających do samochodu przez podłogę, drzwi czy bagażnik. Aby efekt wygłuszenia być pełniejszy mogą one zostać połączone z pianką akustyczną.

Maty wygłuszające firmy Boll i pianki akustyczne możemy wykorzystać do wygłuszania samochodów osobowych i dostawczych. Dzięki zastosowaniu tych materiałów dźwiękochłonnych poprawia się jakość wytłumienia pojazdu oraz czystość dźwięków dochodzących np.  z systemu car audio.

Maty wygłuszające samoprzylepne dostępne są w czterech różnych wariantach. Maty samoprzylepne bitumiczne Standard i Flex stosuje się do izolacji akustycznej: kabiny, bagażnika, podłogi, drzwi i nadkoli.

Oprócz tych dwóch rodzajów mat w sprzedaży posiadamy również maty pokryte warstwą aluminium i dźwiękochłonnym filcem. Pierwsze z nich są pokryte folią aluminiową, która powoduje, że są odporne na działanie wysokiej temperatury. Dzięki czemu maty z aluminium są stosowane do wygłuszenia komory silnika. Natomiast maty akustyczne z filcem są materiałem dźwiękochłonnym, który jest przeznaczony do redukcji hałasu w miejscach narażonych na straty ciepła np. bagażnik czy podłoga.

Maty z aluminium         Maty z filcem

Innym produktem stosowanym do wygłuszenia komory silnika czy maski samochodu jest pianka akustyczna o grubości 1 cm pokryta warstwą aluminium. Materiał ten jest doskonałym izolatorem akustycznym, a jego montaż jest niezwykle prosty dzięki zastosowaniu warstwy samoprzylepnej.

 

Wygłuszenie maszyn i urządzeń: 

Pianki i maty wygłuszające są stosowane także do redukcji hałasu wytwarzanego przez  różnego rodzaju maszyny i urządzenia takie jak np. sprężarki, agregaty prądotwórcze, kompresory. Mogą być one wykorzystane do wygłuszenia pracy układów wentylacyjnych.

Maszyny i urządzenia możemy wygłuszyć przyklejając pianki i maty bezpośrednio do ich obudowy. Drugim rozwiązaniem jest wykonane obudowy np. z płyt osb i zamknięcie hałaśliwego urządzenia w środku. Wnętrze obudowy powinno zostać dodatkowo pokryte pianką akustyczną. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać to do wykorzystania są pianki o powierzchni gładkiej lub profilowanej. 

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 może zostać zastosowana również jako podkład antywibracyjny i zapobiegający drganiu. Zastosowanie tej pianki jako elementu obudowy powoduje zmniejszenie poziomu hałasu wydostającego się z wnętrza maszyny czy urządzenia 

W przypadku wyciszania pracy maszyn stojących na halach produkcyjnych poziom hałasu wewnątrz pomieszczenia  możemy zredukować montując na ścianach i sufitach pianki akustyczne profilowane Fala lub piramidkami akustycznymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl