Pianki i maty wygłuszające - pochłanianie i rozpraszanie fal dźwiękowych

Pianki i maty wygłuszające - pochłanianie i rozpraszanie fal dźwiękowych

 

Materiałem dźwiękochłonnnym, który dzięki swojej strukturze doskonale radzi sobie z pochłanianiem i rozpraszaniem fal dźwiękowych są pianki akustyczne. Mogą one mieć różną grubość i wymiary oraz kształt. W stałej ofercie posiadamy pianki wygłuszające dostępne w grubościach od 1 do 3 cm.

Pianki mają powierzchnię gładką lub profilowaną w zależności od sposobu wykorzystania ustroju akustycznego. W przypadku konieczności pochłonięcia hałasu i izolacji ścian czy sufitów lepiej sprawdzą się pianki akustyczne gładkie. Natomiast jeśli chcemy poprawić akustykę wewnątrz pomieszczenia np. mamy problem z pogłosem to trafniejszym rozwiązaniem będzie zakup pianki profilowanej fala lub piramidek akustycznych.

          Pianki profilowane fala        Piramidki akustyczne

Pianka poliuretanowa z której wykonane są ustroje akustyczne ma budowę porowatą złożoną z wypełnionych powietrzem licznych, niewielkich połączonych porów o głębokim przenikaniu, lub włóknistą.

Taka struktura pozwala na łatwe docieranie fal dźwiękowych w głąb materiału. Cześć energii dźwięku wskutek tarcia, lepkości powietrza wewnątrz porów oraz wibracji włókien zamieniana jest na energię cieplną.

W ten sposób fala dźwiękowa jest pochłaniana przez piankę akustyczną gładką czy profilowaną. Dodatkowo fale dźwiękowe są rozpraszane pod różnym kątem dzięki specjalnym wypustką jakie znajdują się na powierzchnie pianki profilowanej czy piramidek akustycznych. 

Często w przypadku wygłuszania samochodów, maszyn lub urządzeń, aby uzyskać lepsze efekty łączy się z sobą pianki akustyczne i maty wygłuszające

Dodatkowe powierzchnia pianki akustycznej może zostać pokryta z jednej strony warstwą samoprzylepną. Ułatwia to i przyspiesza montaż.

Oprócz warstwy samoprzylepnej pianki i maty wygłuszające mogą zostać również pokryte specjalną folią zabezpieczającą ich powierzchnią przed pyłem, kurzem i wodą czy olejem lub powłoką aluminium. Pianki lub maty akustyczne pokryte aluminium stosujemy do wygłuszania i ochrony miejsc szczególnie narażonych na działanie wysokiej temperatury np. komór silnika.

          Pianka z folią zabezpieczającą           Mata wygłuszająca z aluminium

Produktem rekomendowanym do izolacji akustycznej zarówno przed hałasem dobiegającym z zewnątrz jak i z jednego pomieszczenia do drugiego przenikającym przez ścianę czy sufit jest pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3.

Pianka ta jest materiałem wygłuszającym zwiększa masę przegrody budowlanej i dzięki temu ogranicza ilość hałasu. Zaletą zastosowania tego typu rozwiązania jest brak konieczności budowy stelaża ponieważ piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3 montujemy bezpośrednio do ściany czy sufitu za pomocą kleju montażowego. 

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 pochłania również wibracje, które przenoszone są po konstrukcji budynku. Świetnie radzi sobie także z tak zwanym hałasem instalacyjnym.

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3

Pianki akustyczne stosujemy najczęściej w przypadku:

- izolacji akustycznej ścian i sufitów

- wyciszaniu pracy maszyn i urządzeń

- wygłuszaniu samochodu

- izolacji termicznej

- wygłuszaniu drzwi

Zastosowanie pianki akustycznej jako materiału wygłuszającego spowoduje ograniczenie poziomu hałasu oraz poprawi komfort użytkowania pomieszczenia czy samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl