Skuteczne wygłuszenie ścian - pianki akustyczne

Skuteczne  wygłuszenie  ścian  - pianki akustyczne

 

Do wykonania skutecznej izolacji akustycznej ściany, która pozwoli nam na ograniczenie poziomu hałasu proponujemy zastosować pianki akustyczne wysokiej gęstości.

Podstawową zaletą zastosowania tego typu pianki jest brak konieczności budowania aluminiowego stelaża ponieważ materiał akustyczny może zostać zamocowany bezpośrednio do ściany.

Dodatkowo pianka akustyczna w czasie całego okresu użytkowania nie zmianie swojej struktury i nie osypuje się. 

Ponadto w przypadku wygłuszania ścian ważne jest, aby zwiększyć masę samej przegrody budowlanej i tym samym ograniczyć ilość hałasu. Taki efekt można uzyskać stosując pianki wysokiej gęstości.

Pianka pochłania również wibracje, które często są przenoszone po konstrukcji budynku np. ta o gęstości 140 kg/m3.  Im grubość ściany jest mniejsza tym bardziej narażona jest ona na przenoszenie drgań.

Do wygłuszenia ściany najczęściej stosujemy piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3 i grubość 2 cm. Jeśli hałas jest naprawę dokuczliwy to możemy również zastosować grubość 4 cm. Najczęściej nie ma potrzeby stosowania grubszych warstw izolacji akustycznej. Jednak poziom odczuwalnego hałasu może być różny i w niektórych wypadkach możemy zwiększyć grubość pianki nawet do 6 cm.

Pianki akustyczne tego typu z uwagi na wysoką gęstość posiadają znacznie większą wagę niż pianki standardowe np. pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 grubości 2 cm o wymiarach 100x200cm waży 6 kg. Natomiast to o grubości 4 cm 12 kg.

Pianki sprawdzają się jako materiał wygłuszający w przypadku izolacji akustycznej pomieszczeń od dźwięków powietrznych i uderzeniowych średnich i wysokich częstotliwości.

Pianka wysokiej gęstości zwiększa izolacyjność akustyczną ściany i ogranicza hałas przenikający przez ścianę do sąsiadującego pomieszczenia jak i do niego docierający. 

Pianka o gęstości 140 kg/m3 może zostać za pomocą kleju montażowego przyklejona bezpośrednio do ściany lub sufitu. Następnie na tak zamontowaną piankę może zostać przyklejone wykończenie w postaci płyty kartonowo-giposowej, osb, siatki tynkarskiej i gładzi szpachlowej lub tapety.

Najmniej inwazyjnym i pracochłonnym wykończeniem jest tapeta. Jednak najlepsze efekty można uzyskać montujące na piankę płyty kartonowo-gipsowe. 

Pianka akustyczna dostępna jest w formie mat wygłuszających o wymiarach 100x100cm lub 100x200cm. W razie konieczności w czasie montażu pianki możemy docinać za pomocą noża segmentowego. 

Do ściany piankę akustyczną mocujemy za pomocą kleju montażowego. Możemy zastosować klej szybkowiążący, aby maksymalnie skrócić sobie czas pracy, który stosowany jest do klejenia np. płyt gipsowo-kartonowych.

Możemy zarekomendować klej montażowy marki Soudal Sudobond Easy, który bardzo dobrze sprawdza się przy mocowaniu pianek akustycznych wysokiej gęstości.

Przed montażem samej pianki wygłuszającej należy zwrócić uwagę czy powierzchnia do której chcemy przykleić izolacje akustyczne nie jest wilgotna lub zakurzona. Ściana powinna być sucha. 

Pianki akustyczne o gęstości 140 kg/m3 i grubości 2 lub 4 cm poprawiają izolacyjność akustyczną przegrody budowlanej i tym samym ograniczają poziom hałasu. Najlepsze efekty uzyskamy montując piankę bezpośrednio do ściany.

Pianki akustyczne wysokiej gęstości oprócz izolacji akustycznej są stosowane do izolacji cieplnej oraz jako materiał amortyzujący i zapobiegający przenoszeniu drgań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl