Ograniczenie hałasu - skuteczne wygłuszenie ścian
Ograniczenie hałasu - skuteczne wygłuszenie ścian
 
 
  Hałas pomiędzy pomieszczeniami może być przenoszony wieloma drogami. Część dźwięku przenoszona jest w sposób bezpośredni czyli przez ścianę rozdzielającą pomieszczenia lub w sposób pośredni np. kanałami wentylacyjnymi czy sufitami podwieszanymi. Hałas przenosi się po całej konstrukcji budynku. Im ściana jest mniejszej grubości tym bardziej jest narażona na przenikanie dźwięku oraz przenoszenie drgań i wibracji.
 
   Dodatkowo jeśli wewnątrz ściany rozdzielającej pomieszczenia są poprowadzone instalacje, kanały wentylacyjne czy też znajduje się w niej duża liczba np. puszek elektrycznych i przełączników tym będzie ona stanowić słabszą barierę przed hałasem.
 
 
   Do wykonania izolacji ściany w celu poprawy jej parametrów akustycznych mogą Państwo użyć piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3. W stałej ofercie pianka dostępna jest w formie mat wygłuszających o grubości 2 cm. Na indywidualne zamówienie dostępne są również inne grubości. Zaletą zastosowania pianki o gęstości 140 kg/m3 oprócz jej właściwości akustycznych jest brak konieczności budowy stelaża. 
 
   Pianka w sposób bezpośredni powinna zostać zamocowana do ściany za pomocą kleju montażowego. Następnie na tak zamontowaną piankę może zostać przyklejone wykończenie w postaci płyty kartonowo-giposowej. Aby skrócić czas montażu możemy dodatkowo użyć wkrętów, ale powinniśmy unikać dużej ich ilości ponieważ możemy w ten sposób osłabić izolację. Piankę możne również wykończyć przyklejając siatkę tynkarską, a następnie gładź szpachlową lub grubszą tapetę.
 
 
   Kolejną ważną rzeczą jest aby izolacja była wykonana szczelnie i na całej powierzchni ściany. Przyklejenie pianki do części ściany nie pomoże. Ponadto wszystkie szczeliny muszą zostać zakryte, tak aby nie było żadnych wolnych przestrzeni. Pianka musi przylegać szczelnie do siebie na całej powierzchni. 
 
  W przypadku wykończenia pianki za pomocą płyty gipsowo-kartonowej (płyty GK) osiągniemy najlepszy efekt gdy wybierzemy płyty regips akustyczny. Są one ogólnie dostępne w marketach budowlanych. Płytę możemy również zamocować do pianki za pomocą kleju montażowego. Na rynku jest dość duży wybór klei umożliwiających zamocowanie pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3.
Mogą Państwo np. wykorzystać klej Soudal Sudabond Easy czy też kleje Atlas np. Geoflex. Montaż pianki nie wymaga stosowania skomplikowanych narzędzi ponieważ piankę akustyczną możemy docinać na potrzebny wymiar za pomocą noża segmentowego.  
 
 
   Aby uniknąć przeniesienia hałasu na powierzchnię płyty GK jej krawędzie przylegające do ścian i sufitu oraz podłogi powinny zostać wykończone w sposób elastyczny np. za pomocą silikonu, akrylu czy taśm akustycznych. Zapobiegnie to także przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie samej płyty GK na piankę ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.  
 
W przypadku wygłuszania ścian ważne jest, aby zwiększyć masę samej przegrody budowlanej i tym samym ograniczyć ilość hałasu. Taki efekt można uzyskać stosując piankę o gęstości 140 kg/m3.
Za pomocą pianki możemy zredukować poziom hałasu przedostający się przez ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne. Nie ma znaczenia czy chcemy wygłuszyć ścianę nośną czy też działową.  Najbardziej narażone na przenoszenie drgań i hałasu są ścianki działowe.
 
Ważne również jest z jakiego materiału jest wykonana przegroda dzieląca pomieszczenia. Ścianka wykonana z płyt kartonowo-gipsowych ma zupełnie inne parametry akustyczne niż ta zrobiona pustaków wypełnionych zaprawą murarską czy też ściana wybudowana z pełnej cegły. 
 
Zalety zastosowania pianki akustycznej:
 
- skuteczna redukcja hałasu
 
- izoluje drgania i wibracje
 
- bezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt 
 
- szybki i łatwy montaż
 
- wysoka gęstość
 
- możliwość wykończenia pianki: płytą GK lub osb, tapetą, gładzią szpachlową
 
   Zastosowanie tej pianki jako materiału wygłuszającego spowoduje ograniczenie poziomu hałasu. Pianka o gęstości 140 kg/m3 pochłania dźwięki uderzeniowe i powietrzne oraz redukuje drgania przenoszone po konstrukcji budynku.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl