Jak wygłuszyć ścianę od hałasu? Sposób na skuteczne ograniczenie hałasu między mieszkaniami.
Jak wygłuszyć ścianę od hałasu? Sposób na skuteczne ograniczenie hałasu między mieszkaniami.
 
 
Niezależnie czy mieszkamy w bloku czy też w domu często nas spokój jest zakłócany przez hałas. Mogą być to np. dźwięki powietrzne powstające w czasie rozmów, słuchania muzyki czy oglądania telewizji jak również hałas wytwarzany przez maszyny lub urządzenia. 
 
Zdecydowanie największa jego ilość przechodzi bezpośrednio przez przegrodę dzielącą pomieszczenia. Im mniejszej grubości jest ściana tym bardziej jest ona narażona na przenoszenie drgań i wibracji. Oprócz grubości ważne jest również z jakiego materiału jest wykonana sama ściana.
 
         ściana z płyt GK
 
W celu zmniejszenia poziomu hałasu możemy wykonać w prosty sposób izolacje z pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3, która spowoduje jego ograniczenie. Montaż pianki do ściany nie wymaga budowy stelaża. Piankę możemy zamocować do ściany za pomocą kleju montażowego dostępnego w marketach budowlanych. 
 
Pianka akustyczna 140 kg/m3
 
Następnie na tak zamontowaną piankę może zostać przyklejone wykończenie w postaci płyty kartonowo-giposowej, osb lub tapety. Na piankę można również nałożyć siatkę tynkarską, a następnie gładź szpachlową. Najlepsze efekty jednak osiągniemy naklejając na piankę o gęstości 140 kg/m3 akustyczną płytę gipsowo-kartonową. Płyta ta jest o wiele bardziej masywna niż te standardowe dzięki czemu w połączeniu z pianką będzie stanowić o wiele lepszą izolację akustyczną. 
 
Kolejną ważną rzeczą jest aby izolacja była wykonana szczelnie i na całej powierzchni ściany. Przyklejenie pianki do części ściany nie pomoże. Ponadto wszystkie szczeliny muszą zostać zakryte, tak aby nie było żadnych wolnych przestrzeni. Pianka musi przylegać szczelnie do siebie na całej powierzchni. 
 
Aby uniknąć przeniesienia hałasu na powierzchnię płyty GK jej krawędzie przylegające do ścian i sufitu oraz podłogi powinny zostać wykończone w sposób elastyczny np. za pomocą silikonu, akrylu czy taśm akustycznych. Zapobiegnie to także przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie samej płyty GK na piankę ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.   
 
Wykończenie płyty GK
 
W przypadku wygłuszania ścian ważne jest, aby zwiększyć masę samej przegrody budowlanej i tym samym ograniczyć ilość hałasu. Taki efekt można uzyskać stosując piankę o gęstości 140 kg/m3.
Za pomocą pianki możemy zredukować poziom hałasu przedostający się przez ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne. Nie ma znaczenia czy chcemy wygłuszyć ścianę nośną czy też działową.
 
W stałej ofercie pianka dostępna jest w formie mat wygłuszających o grubości 2 cm. Na indywidualne zamówienie dostępne są również inne grubości
 
Zastosowanie jako materiału wygłuszającego spowoduje ograniczenie poziomu hałasu. Pianka o gęstości 140 kg/m3 pochłania dźwięki uderzeniowe i powietrzne oraz redukuje drgania przenoszone po konstrukcji budynku.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl