Wygłuszenie ścian - skuteczny i prosty w montażu sposób na ograniczenie hałasu
Wygłuszenie ścian - skuteczny i prosty w montażu sposób
 
na ograniczenie hałasu.
 
 
 
Do wykonania skutecznej izolacji akustycznej ścian rekomendujemy zastosować pianki wygłuszające o gęstości 140 kg/m3.
 
Oprócz właściwości akustycznych zaletą zastosowania tego rozwiązania jest brak konieczności budowy stelaża. Piankę akustyczną mocujemy bezpośrednio do ściany za pomocą kleju.
 
Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 doskonale pochłania dźwięki powietrzne powstałe np. w czasie rozmowy, słuchania radia czy oglądania telewizji. Materiał dźwiękochłonny po zamontowaniu na ścianie redukuje również wibracje i drgania, które często są przenoszone po konstrukcji budynku oraz hałasy instalacyjne. 
 
W stałej ofercie posiadamy piankę o grubości 2 i 4 cm. 
 
   Pianka akustyczna - izolacja ścian       
 
 
 
W przypadku wygłuszania ścian ważne jest, aby zwiększyć masę samej przegrody budowlanej i tym samym ograniczyć ilość hałasu. Taki efekt można uzyskać stosując piankę o gęstości 140 kg/m3. Za pomocą pianki możemy zredukować poziom hałasu przedostający się przez ściany wewnętrzne jak i zewnętrzne. Nie ma znaczenia czy chcemy wygłuszyć ścianę nośną czy też działową. Im grubość ściany jest mniejsza tym bardziej narażona jest ona na przenoszenie drgań i hałasu. Najbardziej narażone na przenoszenie drgań i hałasu są ścianki działowe.
 
Ważne również jest z jakiego materiału jest wykonana przegroda dzieląca pomieszczenia. Ścianka wykonana z płyt kartonowo-gipsowych ma zupełnie inne parametry akustyczne niż ta zrobiona z pustaków ceramicznych czy też ściana wybudowana z pełnych cegieł. 
 
Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 i grubości 2 cm dostępna jest w formie mat o wymiarach 100x200cm. Waga takiej jednej maty wygłuszającej to około 6 kg. Natomiast tej o grubości 4 cm to około 12 kg. 
 
Im cięższa jest wybudowana ściana, tym parametry powinny być lepsze. Dlatego do poprawy wskaźnika izolacyjności akustycznej przegrody budowlanej dobrze jest wybrać materiał masywny i pełny. Takim jest właśnie pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3.
 
Materiał ten jest rodzajem pianki poliuretanowej wytwarzanej w blokach i zawiera specjalnie dobrane cząstki rozdrobnionej pianek i środka wiążącego. Dzięki procesowi produkcji cząstki pianki są ponownie ze sobą wiązane, co umożliwia uzyskanie materiały dźwiękochłonnego wysokiej jakości. 
 
Do montażu pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 możemy wybrać kleje ogólnodostępne w marketach budowlanych jak np. Soudal Sudabond Easy lub Atlas Geoflex lub Express Plus.

W przypadku zastosowania kleju Soudal Sudabond Easy nakładamy go wyłącznie na powierzchni pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3. Klej należy nakładać w warkoczach o średnicy 2-3 cm. Warkocz kleju prowadzimy wokół obwodu płyty w odległości kilku centymetrów od jej krawędzi a następnie na środku pianki robimy dwa znaki "X". Klej nie spływa z powierzchni pionowych, nie wymaga gruntowania podłoża. Następnie musimy odczekać chwilę zgodnie z instrukcją producenta kleju i możemy piankę o gęstości 140 kg/m3 montować do ściany. Tym samym klejem i w taki sam sposób możemy na następny dzień przymocować płytę GK w celu wykończenia pianki akustycznej. Wydajność kleju z jednego opakowania to około 8-10 m2.

Natomiast jeśli do montażu pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 wybierzemy klej żelowy Atlas Geoflex lub Atlas Express Plus to proces aplikacji kleju oraz montażu wygląda w troszeczkę inny sposób. Zasadnicza różnica to konieczność rozrobienia kleju z wodą. Dzięki czemu konsystencję kleju możemy dostosować do wymogów montażowych. Po tym jak klej zostanie rozrobiony z wodą należy nałożyć go za pomocą pacy zębatej na ścianę i następnie na piankę. Później oba materiały łączymy z sobą. Klej nakładamy na całej powierzchni. Nie można go nakładać punktowo. Aby uniknąć dużego zużycia możemy nakładać klej za pomocą pacy zębatej o wielkości zębów 4 lub 6 mm. Średnia wydajność kleju to około 2 kg/m2. Kleje najczęściej można kupić w opakowaniach 5 lub 25 kg. Tym samym klejem i w taki sam sposób możemy na następny dzień przymocować płytę GK w celu wykończenia pianki akustycznej.
 
Montaż pianki akustycznej

Zaletą zastosowania tych klejów jest dłuższy czas otwarty niż w przypadku kleju Soudal Sudabond Easy dzięki czemu mamy więcej czasu na ewentualne poprawki tak, aby izolacja była jak najszczelniej zamocowana. 

Piankę możemy docinać za pomocą noża segmentowego stosowanego do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.
 
Prosimy o wykończenie pianki o gęstości 140 kg/m3 akustyczną płytą gipsowo-kartonową GK np. płyty regips AKU albo firmy Knauf lub Norgips. Krawędzie płyty GK przylegające do ścian i sufitu powinny zostać wykończone w sposób elastyczny np. za pomocą taśmy akustycznej, akrylu szpachlowego lub silikonu. Zapobiegnie to przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie płyty ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.
 
Piankę można również wykończyć stosując siatkę tynkarską i następnie gładź szpachlową. 
 
Wykończenie pianki akustyczne o gęstości 140 kg/m3
 
 
 
- skuteczna redukcja hałasu
 
- izoluje drgania i wibracje
 
- bezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt 
 
- szybki i łatwy montaż
 
- wysoka gęstość 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl