Pianka akustyczna 140 kg/m3 - skuteczny i szybki w montażu sposób izolacji akustycznej ścian

Pianka akustyczna 140 kg/m3 - skuteczny i szybki w montażu sposób izolacji akustycznej ścian

 

   Do wykonania skutecznej izolacji akustycznej ścian proponujemy zastosować piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3. Pianka dostępna jest w formie mat wygłuszających o grubości 2 i 4 cm. Zadaniem tych dwóch produktów jest ograniczenie ilości hałasu jaki przechodzi przez ścianę dzielącą pomieszczenia.

Pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 jest materiałem wibroizolacyjnym, który skutecznie ogranicza hałas jaki przedostaje się z jednego pomieszczenia do drugiego lub z zewnątrz do wnętrza budynku. 

Zaletą zastosowania tego rozwiązania oprócz poprawy parametrów izolacyjności akustycznej przegrody jest również bardzo prosty montaż. Piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3 montujemy do ściany bez konieczności budowy stelaża za pomocą kleju.

Pianka akustyczna 140kg/m3 o grubości 2 i 4 cm

 

Pianka o gęstości 140 kg/m3 może zostać za pomocą kleju montażowego przyklejona bezpośrednio do ściany lub sufitu. Następnie na tak zamontowaną piankę może zostać przyklejone wykończenie w postaci: płyty kartonowo-giposowej, osb lub grubej tapety. Na piankę można również nałożyć siatkę tynkarską, a następnie gładź szpachlową.

Montaż pianki jest prosty i nie wymaga posiadania skomplikowanych narzędzi.

Wykończenie ścianyPianka akustyczna 140 kg/m3 - płyta GK

Im większe arkusze pianki montujemy tym izolacja jest bardziej skuteczna. Duża liczba łączeń pomiędzy mniejszymi arkuszami pogarsza parametry akustyczne izolacji (jeśli to możliwe należy ograniczać ilość łączeń). Dlatego pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 jest dostępna w formacie 100x100cm lub 100x200cm.

Do montażu możemy wybrać kleje ogólnodostępne w marketach budowlanych jak np. Soudal Sudabond Easy lub Atlas Geoflex lub Express Plus. Zastosowanie każdego z tych klejów różni się sposobem jego aplikacji oraz montażu. 

W przypadku zastosowania kleju Soudal Sudabond Easy nakładamy go wyłącznie na powierzchni pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3. Klej należy nakładać w warkoczach o średnicy 2-3 cm. Warkocz kleju prowadzimy wokół obwodu płyty w odległości kilku centymetrów od jej krawędzi a następnie na środku pianki robimy dwa znaki "X". Klej nie spływa z powierzchni pionowych, nie wymaga gruntowania podłoża. Następnie musimy odczekać chwilę zgodnie z instrukcją producenta kleju i możemy piankę o gęstości 140 kg/m3 montować do ściany. Tym samym klejem i w taki sam sposób możemy na następny dzień przymocować płytę GK w celu wykończenia pianki akustycznej. Wydajność kleju z jednego opakowania to około 8-10 m2. 

Natomiast jeśli do montażu pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 wybierzemy klej żelowy Atlas Geoflex lub Atlas Express Plus to proces aplikacji kleju oraz montażu wygląda w troszeczkę inny sposób. Zasadnicza różnica to konieczność rozrobienia kleju z wodą. Dzięki czemu konsystencję kleju możemy dostosować do wymogów montażowych. Po tym jak klej zostanie rozrobiony z wodą należy nałożyć go za pomocą pacy zębatej na ścianę i następnie na piankę. Później oba materiały łączymy z sobą. Klej nakładamy na całej powierzchni. Nie można go nakładać punktowo. Klej Atlas Geoflex lub Atlas Express Plus możemy nakładać za pomocą pacy zębatej o wielkości zębów 4 lub 6 mm, aby uniknąć dużego zużycia. Kleje najczęściej można kupić w opakowaniach 5 lub 25 kg.

Zaletą zastosowania klejów Atlas jest dłuższy czas otwarty niż w przypadku kleju Soudal Sudabond Easy dzięki czemu mamy więcej czasu na ewentualne poprawki tak, aby izolacja była jak najszczelniej zamocowana. 

Na następny dzień w ten sam sposób montujemy płytę gipsowo-kartonową. 

Piankę możemy docinać za pomocą noża segmentowego stosowanego do cięcia płyt gipsowo-kartonowych.
 
Rekomendujemy wykończenie pianki o gęstości 140 kg/m3 akustyczną płytą gipsowo-kartonową GK o grubości 12,5mm lub 15 mm np. płyty regips AKU albo firmy Knauf lub Norgips. Krawędzie płyty GK przylegające do ścian i sufitu powinny zostać wykończone w sposób elastyczny np. za pomocą taśmy akustycznej, akrylu szpachlowego lub silikonu. Zapobiegnie to przenoszeniu drgań na pozostałe elementy konstrukcji. Naklejenie płyty ograniczy dodatkowo jeszcze hałas przedostający się przez ścianę.
 
Piankę o gęstości 140 kg/m3 można również wykończyć stosując siatkę tynkarską oraz gładź szpachlową lub przyklejając grubą tapetę winylową.
 
Pianka akustyczna 140 kg/m3 tapetaPianka akustyczna 140 kg/m3 - gładź szpachlowa
 

Prosimy wybrać do wykończenia pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 grubą tapetę np. winylową. Ważna jest, aby gruba tapeta zakryła strukturę pianki oraz łączenia. Do montażu tapety proponujemy użyć kleju już gotowego rozrobionego w wiaderku.

Możemy polecić np. klej do tapet już rozrobiony w wiaderku Metylan Extra. Do montażu tapet na piance o gęstości 140 kg/m3 nie powinny być stosowane kleje, które są gotowe do użycia po rozrobieniu z wodą. 

Montaż pianki o gęstości 140 kg/m3, płyt GK oraz tapety za pomocą powyżej opisanych klejów mamy sprawdzony. Jeśli do montażu zostanie wybrany inny klej to prosimy o wykonanie próby montażowej, aby sprawdzić możliwość zastosowania kleju. 

Zastosowanie pianki o gęstości 140 kg/m3 jako materiału wygłuszającego spowoduje skuteczne ograniczenie poziomu hałasu przy stosunkowo niewielkiej utracie powierzchni. Montaż pianki nie wymaga budowy stelaża, co znacznie ułatwia oraz skraca czas potrzebny na wykonanie izolacji akustycznej. 

W stałej ofercie posiadamy grubość 2 i 4 cm. Na indywidualne zamówienie dostępne są również inne grubości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl